Competitive fencing

We aim to support all fencers, no matter their competitive interests.
As well as providing individual coaching for those with their sights on Opens and A-Grades, we regularly run in-house competition nights. These usually take the form of poule uniques, occasionally with handicaps etc.
Being affiliated to the Hertfordshire Fencing Association, we encourage our members to take part in competitions run by HFA, be those novices' events, senior championships, or team competitions. (When possible, we cover entry fees for team events.)

3 Counties Championship

The 3 Counties Championship runs throughout the year, between Bedford, Dacorum, Hitchin, Luton, Milton Keynes, St. Albans, and Watford fencing clubs.
Teams consist of 3 fencers each for Foil and Epee.
Bouts are first to 5
Winning team determined by bouts won.
Matches are held as part of clubs’ usual training evenings and consist of poules for both foil and epee.

At the end of the season 3 trophies are awarded :
Foil Trophy – for the most number of victories in foil.
Epee Trophy – for the most number of victories in epee.
League Trophy – total greatest number of victories.

Full rules here.

League Table

The follwoing rankings and match schedule show results to date for the 2018 season. These will be updated as matches are completed and results are submitted.

Overall Rankings

Team
V (foil)
V (epee)
V (matches)
Rank (foil)
Rank (epee)
Rank (matches)
Played
Bed 0 1 1 5 2 3 1
Dac 0 1 0 5 2 4 1
Hch 1 0 0 3 6 4 1
Lut 1 0 0 3 6 4 2
MK 0 1 0 5 2 4 2
StA 2 2 3 1 1 1 3
Wat 2 1 2 1 2 2 2

Match Schedule and Results Table

Match #
Date
Team Home
Team Away
Foil Home
Foil Away
Epee Home
Epee Away
Match Home
Match Away
1 06-02-18 Bed Hch 2 7 8 1 10 8
2 08-02-18 StA MK 5 4 7 2 12 6
3 15-02-18 Dac Lut 0 0
4 28-02-18 Wat Lut 7 2 5 4 12 6
5 06-03-18 Lut StA 6 3 2 7 8 10
6 15-03-18 Dac Bed 0 0
7 22-03-18 MK Wat 0 9 8 1 8 10
8 03-04-18 Bed MK 0 0
9 05-04-18 StA Dac 8 1 4 5 12 6
10 10-04-18 Bed Wat 0 0
11 12-04-18 MK Lut 0 0
12 16-04-18 Hch MK 0 0
13 26-04-18 Dac MK 0 0
14 02-05-18 Wat Hch 0 0
15 03-05-18 StA Bed 0 0
16 22-05-18 Lut Bed 0 0
17 28-05-18 Hch Dac 0 0
18 30-05-18 Wat StA 0 0
19 04-06-18 Hch Lut 0 0
20 07-06-18 StA Hch 0 0
21 14-06-18 Dac Wat 0 0
22 04-09-18 Lut Hch 0 0
23 06-09-18 StA Lut 0 0
24 10-09-18 Hch Bed 0 0
25 11-09-18 Lut MK 0 0
26 18-09-18 Bed Dac 0 0
27 19-09-18 Wat Bed 0 0
28 20-09-18 MK Hch 0 0
29 25-09-18 Bed Lut 0 0
30 27-09-18 MK StA 0 0
31 02-10-18 Lut Wat 0 0
32 04-10-18 Dac StA 0 0
33 11-10-18 StA Wat 0 0
34 18-10-18 Dac Hch 0 0
35 24-10-18 Wat Dac 0 0
36 31-10-18 Wat MK 0 0
37 15-11-18 MK Bed 0 0
38 19-11-18 Hch StA 0 0
39 20-11-18 Bed StA 0 0
40 26-11-18 Hch Wat 0 0
41 27-11-18 Lut Dac 0 0
42 29-11-18 MK Dac 0 0
 

Submit results

Please use the form below to submit the results for your 3 Counties matches.
On clicking Submit, they will be automatically forwarded to the organisers and will usually be updated in the results table within 24hrs.





(All fields required)


Home Team
Away Team

Match number
(Please check schedule for match ID.)
Foil score
Home
Away
Epee score
Home
Away

Open Air 2017

The 2017 Open Air competition was held on Sunday 10th September at our usual venue, Marlborough School, St. Albans, though unusually, due to the weather, was mostly indoors.

The competition was in the form of a Poule Unique with the top 4 fencers competing in a second round for medals.

Foil Epee Sabre
1st : Chris Lennon 1st : Peter Moore 1st : Lorenzo Buonfiglio
2nd : Pranav Thakkar 2nd : David White 2nd : Chris Lennon
3rd = : Michael Lown 3rd = : Julian Parker 3rd = : Philip Allen
3rd = : Jake Kirkham 3rd = : Chris Lennon 3rd = : Giles Rhodes

2016 Results

Foil Epee Sabre
1st : Laura Delany 1st : David White 1st : Chris Lennon
2nd : Peter Senior 2nd : Tony Middleton 2nd : Thamas Varju
3rd : Chris Lennon 3rd = : Philip Allen 3rd = : Peter Senior
3rd = : Chris Lennon 3rd = : Phil Elliott

2014 Results

Men's Foil Women's Foil Epee Sabre
1st : Ben Andrews  1st : Gerry Koeva  1st : Ben Andrews 1st : Chris Lennon
2nd : Chris Lennon  2nd : Harriett Nicholson  2nd : Ollie Smith 2nd : Tony Bardell
3rd : Tony Conyard and JD Evans  3rd : Jo Adam and David White 3rd : Philip Allen and Phil Elliott
Foil plate
 Philip Allen
Novice Trophy Alexey Erekhinsky
The Great Chocolate Brownie Bake Off Challenge JD Evans

2013 winners:

Men's Foil : Paul Davis Epee : Ollie Smith Sabre : Jon Daley
Women’s Foil : Harriet Nicholson Master at Arms : Terry Salinger Best Novice : Bev Sulivan

2012 winners:

Men's Foil : Ben Vermeire Epee : Terry Salinger
Women's Foil : Sarah Eames Sabre : Jon Daley